Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությամբ Առեւտրաարդյունաբերական պալատները կտրամադրեն արտահանման եւ ներմուծման հավաստագրեր. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար
Առաջարկվող կարգավորումներով Կառավարության սահմանած կարգով ԱՏԱ Կառնետ հավաստագրեր կտրամադրեն  ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատները: Ներկայումս համապատասխան օրենքով նման իրավասություն նախատեսված չէ, մինչդեռ միջազգային պրակտիկայում այդ հավաստագրերի տրամադրման եւ դրանց հետ կապված տեխնիկական մասի կարգավորման գործառույթները վերապահված են առեւտրաարդյունաբերական պալատներին:
««Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրինագծով առաջարկվում է ապահովել 1990 թ. հունիսի 26-ին Ստամբուլում ստորագրված «Ժամանակավոր ներմուծման մասին» կոնվենցիայի դրույթների իրագործմանն ուղղված աշխատանքների առավել արդյունավետ կազմակերպումը եւ համակարգումը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ ԱՏԱ Կառնետ հավաստագրերը հնարավորություն են տալիս առանց մաքսային վճարների ժամանակավոր արտահանել եւ ներմուծել արվեստի նմուշները, երաժշտական գործիքները:
Որոշակի հարցեր ճշգրտելու նպատակով ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանն առաջարկել է օրինագծի քննարկումը հետաձգել:

Министр экономики РА: “По законодательной инициативе правительства торгово-промышленные палаты будут выдавать сертификаты на экспорт и импорт”
Предлагаемыми положениями в установленном правительством порядке Carnet-сертификаты будут выдаваться торгово-промышленными палатами (ТПП) РА. В настоящее время соответствующий закон не предусматривает такого полномочия, тогда как в международной практике функции по выдаче подобных сертификатов и регулированию соответствующей технической части возложены на ТПП.
Предложенный правительством проект о внесении дополнения в закон "О торгово-промышленных палатах" предлагает обеспечить более эффективную организацию и координацию выполнения положений Конвенции “О временном импорте”, подписанной в Стамбуле 26 июня 2006 г.
Министр экономики РА В.Керобян пояснил, что Carnet-сертификаты позволяют без таможенных платежей временно вывозить и ввозить произведения искусства, музыкальные инструменты.
Для уточнения некоторых вопросов член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, депутат О.Агазарян предложил отложить обсуждение законопроекта.